بدن اجلاس روسیه آمریکا هامبورگ رییس جمهور

بدن: اجلاس روسیه آمریکا هامبورگ رییس جمهور دونالد ترامپ اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار بین الملل توطئه ولیعهد و داماد جهت خاورمیانه

چند روز بعد از ادای سوگند دونالد ترامپ، «جرد کوشنر» به دنبال تصمیم گیری در مورد شکل دادن دوباره به خاورمیانه بر آمد. ترامپ طی دوران کمپین انتخاباتی اش وعده دگرگ

توطئه ولیعهد و داماد جهت خاورمیانه

توطئه ولیعهد و داماد جهت خاورمیانه

عبارات مهم : لبنان

چند روز بعد از ادای سوگند دونالد ترامپ، «جرد کوشنر» به دنبال تصمیم گیری در مورد شکل دادن دوباره به خاورمیانه بر آمد. ترامپ طی دوران کمپین انتخاباتی اش وعده دگرگونی کامل در منطقه را داده بود. استیو بنن، دستیار ارشد و ایدئولوگ ترامپ در آن زمان، می گفت: «برنامه ما نابودی خلافت داعش در عراق و سوریه و عقب راندن ایرانی ها و واداشتن دولت های حاشیه خلیج فارس به توقف تامین مالی گروه های رادیکال بود.» بنن می گفت طرح خاورمیانه از آن دست موضوعاتی بود که در کاخ سفیدی که مملو از شکاف و اختلاف بود روی آن اجماع وجود داشت: «من و جرد در خیلی از مباحث با هم در جنگ و ستیز بودیم ولی در این مورد خاص خیر.»

«دکستر فیلکینز»، گزارشگر نیویورکر در شماره ۹ آوریل ۲۰۱۸ این مجله، می نویسد؛ کوشنر، داماد ترامپ، مسوول پرونده منطقه شد. او هیچ تجربه سیاسی در پرسشها خاورمیانه نداشت. بزرگ ترین کارهایش مدیریت پروژه های املاک در نیویورک و نیوجرسی بود. با این حال، یکی از مقام های آمریکایی می گوید او از صحبت با دیگران بسیار می آموخت. این مقام می گوید: «دانش او نه از کتاب بلکه از صحبت با افراد حاصل آمده هست. می توانید کتاب های زیادی بخوانید ولی نمی توانید به آن دانشی که امثال کیسینجر و پترائوس به شما می دهند دست یابید.» در اتاق کنفرانس کاخ سفید، کوشنر با دستیارانی از شورای امنیت ملی دیدار کرد. در این کنفرانس، با بررسی منطقه آنها به این نتیجه رسیدند که بخش شمالی خاورمیانه به کشور عزیزمان ایران واگذار شده است هست. در این کنفرانس اعلام شد که لنگرگاه های آمریکا در منطقه عربستان و اسرائیل هستند. یک مقام آمریکایی می گوید: «ما نمی توانیم در خلیج فارس بدون عربستان موفق شویم.»

توطئه ولیعهد و داماد جهت خاورمیانه

این کنفرانس در جهت بازبینی در رویکرد سابق اوباماست. اوباما در مارس ۲۰۱۶ در مصاحبه با جفری گولدبرگ گفته بود که کشورهای رقیب در منطقه باید به یک همزیستی با یکدیگر برسند. با این حال، از زمانی که محمد بن سلمان به قدرت رسید، فضای رابطه آمریکا و عربستان شکل جدیدی گرفت. «دکستر فیلکینز» در ادامه گزارش خود می نویسد: بن سلمان اگرچه ۳۱ سال دارد ولی یکی از قدرتمندترین افراد در این پادشاهی هست. در کشوری که همواره به دست شاهان کهنسال اداره می شد، ظهور شاهی جوان غنیمت هست. او بسیار جاه طلب و جسور است و شاید این امر یکی از دلایل علاقه کاخ سفید به او باشد. او از بدو به قدرت رسیدن دست به کارهایی زده هست. سوالی که بسیاری از کارشناسان مطرح می کنند این است که آیا اصلاحات او راستین است یا از زبان اصلاحات جهت تحکیم قدرت خود استفاده خواهد کرد؟

بن سلمان و کوشنر همچون آهن ربا یکدیگر را یافتند. آنها با تلفن و ایمیل با هم ارتباط برقرار کرده و «به سرعت به دوستان نزدیکی تبدیل شدند.» یک مقام کاخ سفید می گوید: «آنها دنیا را یکسان می نگرند.

چند روز بعد از ادای سوگند دونالد ترامپ، «جرد کوشنر» به دنبال تصمیم گیری در مورد شکل دادن دوباره به خاورمیانه بر آمد. ترامپ طی دوران کمپین انتخاباتی اش وعده دگرگ

آنها خود را دنیای پول و تکنولوژی می بینند.» کوشنر در سفرهای خود به ریاض گاهی مواقع تا صبح بیدار می ماند و در مورد آینده روابط دو کشور با بن سلمان سخن می گفت. در این دیدار سخن ها گفته شد که بعدها از رفتارهای دو کشور معلوم شد چه سخنانی میان آنها رد و بدل شد. در پی این سخنان بود که آمریکا چشم بر واکنش‌ها عربستان در منطقه بست. یکی از پیامدهای دیدار کوشنر، دیدار بن سلمان با محمود عباس و فشار بر او جهت پذیرش طرح صلح بود. به گفته یک مقام دولت اوباما، طرح سعودی ها مشتمل بر مواردی بود که به شدت مطلوب اسرائیل بود. طرح او ادعای اسرائیل بر بیت المقدس را به رسمیت می آشنایی و تقریبا تمام اراضی غربی را متعلق به اسرائیل می دانست. به دنبال این بود که دولت های عربی دیگر هم همپای عربستان به عباس فشار آوردند تا همکاری با دولت ترامپ را بپذیرد.

گزارشگر نیویورکر در گزارش مفصل و ۱۰ هزار کلمه ای خود می افزاید: در همان زمانی که بحث فشار عربستان بر عباس مطرح بود، بن سلمان، نخست وزیر لبنان، سعد حریری، را به ریاض فرا خواند. حریری درحال آماده شدن جهت صرف ناهار با «فرانسوا نیسن»، وزیر فرهنگ فرانسه بود ولی در جایگاهی نبود که درخواست بن سلمان را نادیده بگیرد. او شهروند سعودی بود و شرکتش با نام «Saudi Oger» که به شدت بدهکار بود میلیاردها دلار پروژه جهت دولت عربستان انجام داده بود.

روابط بن سلمان با حریری به خاطر جنگ نیابتی شاهزاده با کشور عزیزمان ایران بدتر شد. از وقت مداخله سعودی ها و اماراتی ها در یمن اوضاع وفق مرادشان نبوده هست. افزون بر این، آنچه موجب خشم بن سلمان شده است بود موضع حزب الله در فضای داخلی لبنان بود. از وقت آخر جنگ داخلی در لبنان در سال ۱۹۹۰، عربستان میلیاردها دلار جهت کمک به بازسازی لبنان به این کشور داده است ولی در عین حال مشاهده می کرد که حزب الله به حزبی قدرتمند و به یک نیروی نظامی مسلط تبدیل شده است است.

توطئه ولیعهد و داماد جهت خاورمیانه

چند سالی است که دولت های آمریکا و عربستان به ارتش لبنان در ساخت یک ارتش منظم و قدرتمند کمک می کنند. در سال ۲۰۱۶، یک سال بعد از وزیر دفاع شدن بن سلمان، وی کمک ۳ میلیارد دلاری به لبنان را معلق و اعلام کرد که این کار «تلف کردن پول است.» این مقام سابق آمریکایی به من می گفت: «بن سلمان فکر می کرد که هر دلار این پول جهت تقویت موضع حزب الله به کار گرفته می شود.»

سعودی ها امیدوار بودند که حریری دست به مقابله با حزب الله بزند، آیا که وی سنی مذهب و سیاستمداری با تجربه بود. ولی حریری قادر به کنار زدن حزب الله نبود، هر چقدر هم که بن سلمان به او فشار آورد. نقطه گسست در اول نوامبر بود. «دکستر فیلکینز»، گزارشگر نیویورکر می افزاید: هنگامی که علی اکبر ولایتی به دیدار حریری رفت و گفت کشور عزیزمان ایران میل به دارد در منطقه حضور داشته باشد و با هم تصویری انداختند که هر دو خنده بر لب داشتند، این کار به مذاق بن سلمان خوش نیامد. این مقام سابق آمریکایی می گوید: هنگامی که خبر این دیدار به او رسید: «احساس می کرد باید کاری کند.» هنگامی که حریری از سوی بن سلمان فراخوانده شد تصور می کرد که با استقبالی گرم مواجه خواهد شد. این مقام سابق آمریکایی می گوید: «سعد تصور می کرد که می تواند همه چیز را با بن سلمان حل وفصل کند.» ولی تصورات او باطل از آب در آمد. او با پلیس مواجه شد و به بازداشتگاه رفت. دو مقام سابق آمریکایی که در امور منطقه فعالند، گفتند: «او ۱۱ ساعت محبوس شد. سعودی ها او را روی صندلی نشاندند و بارها جهت بازجویی از او به صورت او سیلی زدند.» (سخنگوی حریری این مساله را تکذیب کرد). در نهایت با چنین وضعی نامه استعفای خود را از تلویزیون سعودی خواند و ادعا کرد که به خاطر وحشت از کشته شدن از سوی ایرانی ها لبنان را ترک کرده است.

چند روز بعد از ادای سوگند دونالد ترامپ، «جرد کوشنر» به دنبال تصمیم گیری در مورد شکل دادن دوباره به خاورمیانه بر آمد. ترامپ طی دوران کمپین انتخاباتی اش وعده دگرگ

معلوم نبود جایگزین او در لبنان کیست. سعودی ها بنا داشتند برادرش «بهاء حریری» را بر اریکه نخست وزیری بنشانند. یک مقام ارشد آمریکایی به من می گفت: «این احمقانه ترین طرحی بود که دیدم.» شواهد نشان می داد که بن سلمان برنامه های خود را با دولت ترامپ هماهنگ کرده بود. یک مقام ارشد و سابق اطلاعاتی که نزدیک به کاخ سفید هست، می گفت: به شاهزاده جهت کنار زدن حریری «چراغ سبز» نشان داده شده است بود. این مقام اطلاعاتی می گفت: «وضع موجود در خاورمیانه کار نمی کند. آنها می درخواست کردند آن را بشکنند.» گویا تیر بن سلمان اشتباه رفت. از یک سو بعضی مقام های غربی از جمله فرانسه به دنبال حمایت از حریری بر آمدند. از سوی دیگر، در کابینه ترامپ هم ناهماهنگی هایی وجود داشت. تیلرسون در بیانیه ای از ثبات لبنان حمایت کرد و تیر خلاص را به برنامه «محمد- کوشنر» شلیک کرد. مکرون، مدیر جمهوری فرانسه، در دیدار با بن سلمان به او فشار آورد تا حریری آزاد شود. شاهزاده که پشتش به کاخ سفید گرم بود در عوض مکرون را ترساندن به قطع تجارت کرد تا زمانی که فرانسوی ها تجارت با کشور عزیزمان ایران را متوقف سازند. دیپلمات های آشنا به این مساله می گویند: «مکرون اوضاع را خوب مدیریت و بن سلمان عقب نشینی کرد.»

پس از آزادی او ابتدا به فرانسه و مصر رفت که حامی اش بودند، سپس به لبنان بازگشت. یک مقام ارشد حزب الله می گفت: «کل کشور در حمایت از او متفق القول بودند.» او اکنون در کشورش زیاد به عنوان «زندانی سابق و خسته» شهرت یافته تا «قهرمان بازگشته به وطن.» هنگامی که از او در مورد آنچه بر او رفت پرسیدم، از روی خشم چنین جواب داد: «محمد بن سلمان کارش درست بود. اوکی؟ هر چه او به دنبال انجامش هست، درست است.»

توطئه ولیعهد و داماد جهت خاورمیانه

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: لبنان | سعودی ها | عربستان | آمریکایی | جرد کوشنر | دولت ترامپ | داماد ترامپ | دونالد ترامپ | کابینه ترامپ | مقام آمریکایی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs